Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny transferowe w grupie to nie tylko rynkowy narzut

21 czerwca 2023 | Rachunkowość | NATALIA RUTKOWSKA Jakub Kowalski

Podczas kontroli zakupu i świadczenia usług wewnątrzgrupowych organy podatkowe często zwracają uwagę na podstawowe zasady dokumentowania takich transakcji, ich uzasadnienie biznesowe i dowody wykonywania takich świadczeń. Organy podatkowe podczas kontroli zwracają uwagę na te aspekty równie często, jak na rynkowy poziom narzutu na bazie kosztowej świadczenia usług.

Transakcje usługowe przeprowadzane przez podmioty powiązane mają wiele zalet:

∑ ograniczają czas potrzebny na znalezienie usługodawcy/usługobiorcy,

∑ zmniejszają ryzyko związane z niską jakością usług czy ryzyka opóźnień lub braku płatności,

∑ często umożliwiają uzyskanie korzystnych warunków przeprowadzanej transakcji dla obydwu stron,

∑ ułatwiają zachowanie poufności (gdyż podmioty działają w jednej grupie i podmioty niezależne nie mają dostępu do istotnych z perspektywy grupy informacji).

Należy mieć jednak na uwadze, że przeprowadzane transakcje (szczególnie te niematerialne) muszą być odpowiednio udokumentowane, by nie narazić się na negatywne działania organów podatkowych.

Racjonalność transakcji biznesowa

Usługi niematerialne, świadczone wewnątrz grupy podmiotów powiązanych, stanowią specyficzny rodzaj transakcji, analizując je z punktu widzenia cen transferowych. Istnieją pewne warunki, które podatnik powinien spełnić przy zawieraniu takiego rodzaju transakcji, oprócz samego ustalenia ceny transferowej na rynkowym poziomie.

Z uwagi na niematerialny charakter, efekty tych usług nie są „namacalne”. Tym samym należy udowodnić ich świadczenie w rzeczywistości i przedstawić rzeczywistą, biznesową potrzebę korzystania z takich usług. Taka argumentacja może zostać zebrana, na przykład, w formie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12601

Wydanie: 12601

Spis treści

Reklama

Zamów abonament